ЖФК Тиверија Струмица ги „запали моторите“ за поход по титулата во ПЖФЛ

Женскиот фудбалски клуб Тиверија од Струмица ги започна зимските подготовки за вториот дел од сезоната во Првата женска фудбалска лига.

Во пролетната полусезона, Миа Головска нема да биде дел од струмичкиот клуб. ЖФК Тиверија изрази благодарност за придонесот, посакувајќи и среќа во понатамошниот дел од нејзината кариера.

Од друга страна, Васка Василева добива право да учествува во сениорска конкуренција.
„Василева е дел од ЖФК Тиверија веќе 5 години и чест ни е што нашите деца созреваат и стануваат дел од најдобрата лига, носејќи се заедно со најдобрите во земјата“, велат од клубот.

„Скелетот“ на тимот од есенскиот дел е зачуван, остануваат сите фудбалери. ВФЦ Тиверија влегува во пролетниот дел со цел да го нападне првото место и да ја подигне шампионската титула на крајот од сезоната, како и да ја освои титулата во Купот.

ЖФК Тиверија го заврши есенскиот дел од сезоната на второто место на табелата со 35 бода, четири помалку од актуелниот шампион Каменица Саса кој е лидер на табелата.

ЖФК Тиверија сака да им се заблагодари на општина Струмица, Фудбалската федерација на Македонија, Агенцијата за млади и спорт, како и на нашите спонзори и поддржувачи Мама и ИГМ Еленица.
Благодарност и до ФК Тиверија, ФК Академија Пандев и ФК Беласица како и на Спортската сала Парк за соработката и поддршката што безусловно ја даваат.

#OdameJako

#TiverijaImperija

#mamasfood

#morewomenmoregoals

#opstinastrumica